Jako producent rekuperatorów radzimy na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego urządzenia i jaki rekuperator wybrać:

 

1. Rzeczywisty odzysk ciepła potwierdzony niezależnymi badaniami (przy stosunku powietrza nawiewanego do wywiewanego 1:1).

W zależności od rodzaju urządzenia produkowane przez nas rekuperatory  osiągają sprawność od 85 do 92%. Podawana przez nas sprawność jest sprawnością rzeczywistą (a nie tak jak w przypadku wielu producentów „sprawnością marketingową”), co zostało potwierdzone niezależnymi badaniami przeprowadzonymi m.in. przez Politechnikę Białostocką. 

2. Rodzaj zastosowanego wymiennika ciepła.

Rodzaj zastosowanego wymiennika ciepła ma bezpośredni wpływ na pole powierzchni wymiany ciepła, a tym samym na sprawność odzysku ciepła. Wymiennik spiralno-przeciwprądowy stosowany w większości naszych urządzeń charakteryzuje największe pole powierzchni wymiany ciepła na rynku. Duży gabaryt jest więc tylko pozornie słabą stroną naszych urządzeń. Większy wymiennik = większe pole powierzchni wymiany ciepła = większy odzysk ciepła.

3. Szczelność wymiennika.

Produkowane przez nas rekuperatory charakteryzuje najlepsza szczelność wymiennika (na poziomie 99,7%), co eliminuje ryzyko mieszania się strumieni powietrza zużytego, wyciąganego z pomieszczeń np. z kuchni czy toalety, ze świeżym powietrzem nawiewanym do pomieszczeń np. salonu lub sypialni. 

4. Odporność na szronienie

Duża powierzchnia wymiany ciepła oraz długa droga przepływu powietrza sprawiają, że produkowany przez nas wymiennik jest odporny na szronienie nawet przy bardzo niskich temperaturach (sięgających nawet do -20°C). Umożliwia to użytkowanie rekuperatora bez konieczności stosowania nagrzewnic ochronnych na wlocie powietrza świeżego i bez systemów odmrażania wymaganych przy innych tego typu urządzeniach. Przekłada się to bezpośrednio na oszczędności inwestycyjne oraz eksploatacyjne.

5. Koszty eksploatacji

Każde urządzenie mechaniczne wymaga wykonywania czynności eksploatacyjnych, które zapewnią mu poprawną pracę na wiele lat. W przypadku rekuperatorów do kosztów eksploatacyjnych zalicza się: zużycie prądu, koszt wykonania okresowych przeglądów oraz koszt wymiany filtrów powietrza. Produkowane przez nas rekuperatory nie wymagają stosowania nagrzewnicy wstępnej, co sprawia, że koszt energii elektrycznej niezbędnej do poprawnej pracy urządzenia będzie znacząco niższy (nawet o kilkaset złotych w skali roku!). Z tego względu przy wyborze urządzenia zapytaj o koszt zużycia prądu (rekuperatora + nagrzewnicy), koszt i częstotliwość wymiany filtrów powietrza oraz o koszty innych czynności serwisowych niezbędnych do prawidłowego działania systemu. 

 

PAMIĘTAJ: Zakup tańszego rekuperatora wcale nie niesie za sobą większych oszczędności! Ważniejsze od ceny rekuperatora są: jego sprawność, koszty eksploatacyjne oraz oszczędności jakie możesz uzyskać w czasie jego eksploatacji!