Kompleksowy montaż rekuperacji, klimatyzacji i pompy ciepła w domu jednorodzinnym w Czarnej Białostockiej. Inwestor zlecił nam wszystkie prace instalacyjne, dzięki czemu uniknął trudności związanych z poszukiwaniem kilku sprawdzonych ekip montażowych oraz koordynowania ich prac. Zdając się na nasze doświadczenie zyskał również pewność, że zamontowane urządzenia będą ze sobą kompatybilnie, a niezbędne potrzeby serwisowe załatwi jedna, lokalna firma.

 

ETAP 1 – montaż pompy ciepła

Zamontowaliśmy trójfazową pompę ciepła marki Samsung EHS MONO Standard o mocy 8kW. Ta monoblokowa pompa ciepła charakteryzuje się niezawodną, cichą pracą, najwyższą klasą energetyczną A++/A+++ oraz łatwym sterowaniem. Jest to idealny wybór dla inwestorów poszukujących optymalnego rozwiązania na potrzeby ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania podłogowego.

Elementy składowe zamontowanego układu pompy ciepła

Układ wyposażony jest w:

  • cichą jednostkę zewnętrzną,
  • zasobnik buforowy o pojemności 80 litrów,
  • zasobnik ciepłej wody użytkowej (CWU) o pojemności 200 litrów; na życzenie inwestora zbiornik został zawieszony na ścianie,
  • automatykę sterującą z modułem internetowym.

Instalacja pracuje na 33% roztworze glikolu. Poszczególne elementy układu zostały połączone instalacją z rur miedzianych ze złącznikami systemu zaciskanego. Instalacja dodatkowo zostanie zaizolowana otuliną kauczukową k-flex.

Sterowanie pompą ciepła Samsung EHS MONO Standard

Układ został zaprojektowany jako jednostrefowy współpracujący z dwoma rozdzielaczami ogrzewania podłogowego. Instalacja pompy ciepła wyposażona jest w dwie grzałki elektryczne zamontowane w zasobniku CWU (2kW) oraz w buforze (6kW). Sterowanie nimi odbywa się poprzez sterownik pompy ciepła z możliwością przełączenia w tryb ręczny, co jest szczególnie istotne w przypadku awarii.

W skład zestawu sterującego Mono wchodzą:

  • sterownik,
  • czujnik przepływu,
  • czujnik temperatury CWU,
  • czujnik temperatury zasilenia i powrotu instalacji centralnego ogrzewania (CO).

Sterownik Mono pozwala na korzystanie z podzespołów instalacyjnych innych producentów. Automatyka posiada dodatkowy licznik zużywanej energii.

Monitorowanie oraz sterowanie pracą PC odbywa się przy użyciu panela z kolorowym wyświetlaczem.

panel do pompy ciepła samsung

 

Dofinansowanie do zakupu pompy ciepła

Obecnie funkcjonują trzy programy dofinansowań, z których można skorzystać planując zakup pompy ciepła. Są to następujące programy:

To z którego programu warto jest skorzystać, by sfinansować zakup pompy ciepła zależne jest od etapu budowy (budynek nowy, oddany już do użytku czy w trakcie termomodernizacji), wysokości dochodów beneficjenta oraz rodzaju instalacji, na którą chcemy pozyskać dofinansowanie. Na stronach internetowych poszczególnych programów opisane są wymagania oraz wysokość dofinansowania, o które można wnioskować. W zależności od programu poza zakupem PC beneficjenci mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu instalacji fotowoltaicznej, instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czy wymiany starych i nieefektywnych pieców.