Zadaniem filtrów powietrza w każdym rekuperatorze jest wstępne oczyszczenie powietrza zewnętrznego z kurzu, pyłów oraz innych zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić wymiennik ciepła oraz przedostać się do pomieszczeń. Porównując rekuperatory różnych producentów zauważyć można, że filtry stosowane w centralach wentylacyjnych różnią się m.in. wymiarem wkładów filtracyjnych oraz klasą filtracji. Warto wiedzieć, że filtry charakteryzują takie parametry jak powierzchnia filtracji, która w bezpośredni sposób ma wpływ na pojemność pyłową filtra, a ta z kolei decyduje o tym jak szybko filtr osiągnie stopień maksymalnego zabrudzenia i trzeba będzie go wymienić.

Filtry nowego typu tzw. Ultra, cechuje większa „żywotność” w porównaniu do filtrów stosowanych do tej pory. Dzieje się tak z uwagi na ich dużo niższe opory początkowe niż filtrów tradycyjnych.

Aby w prosty sposób wyjaśnić czym jest opór początkowy, posłużmy się przykładem.

Założenia:

  • oba filtry (tradycyjny i Ultra) są tej samej klasy filtracji tj. ISO ePM10 85 % (czyli F7 wg EN779),
  • oba filtry pracują przy przepływie 500 m3/h,
  • oba filtry pracują w tych samych warunkach obciążenia pyłowego, powodującego stały przyrost ich zabrudzenia, a przez to wzrost ich oporów na poziomie 1 (niskie zabrudzenie), 2 (średnie zabrudzenie) i 4Pa/dzień (wyższe zabrudzenie).

Mając na uwadze powyższe założenia krańcowy opór 300 Pa przy którym należy wymienić wkład, zostanie osiągnięty po około:

Typ filtraPrzyrost oporów*
1Pa/dzień2Pa/dzień4Pa/dzień
F7 tradycyjny180 dni90 dni45 dni
F7 Ultra272 dni136 dni68 dni

*Przyjęte wartości przyrostu oporów są oczywiście założeniem czysto teoretycznym, z uwagi na fakt, iż rzeczywisty stopień zabrudzenia filtra jest zależny od bardzo wielu zmiennych i indywidualnych czynników (np. warunków atmosferycznych i pory roku, lokalizacji, uprzemysłowienia i zurbanizowania terenu, stopnia utwardzenia powierzchni, otoczenia i wpływu sąsiedztwa, sposobu eksploatacji – ilość godzin praca/postój oraz wydajność, itp.).

 

Opisana zależność obrazuje również nie zawsze oczywistą możliwość osiągnięcia oszczędności związanych z koniecznością zakupu i wymiany filtrów. Zakup filtrów typu Ultra w rocznym okresie eksploatacji okazuje się rozwiązaniem bardziej zasadnym ekonomicznie z uwagi na mniejszą ilość wymian w roku:

Typ filtraPrzyrost oporów*
1Pa/dzień2Pa/dzień4Pa/dzień
F7 tradycyjny2 wymiany/rok4 wymiany/rok8 wymian/rok
F7 Ultra1 wymiana/rok3 wymiany/rok5 wymian/rok

Mimo tego, że koszt zakupu filtra Ultra jest o około 15% wyższy niż filtrów tradycyjnych, uzyskujemy ponad 20% roczną oszczędność! Pamiętajmy, że rekuperator użytkować będziemy przez co najmniej kilkanaście lat, więc oszczędności związane z kosztami eksploatacji filtrów powietrza są znaczące.

 

Kolejna oszczędność wynikająca z zastosowania filtrów typu Ultra, a związana z ich obniżonego poziomu oporów początkowych, to możliwość obniżenia punktu pracy wentylatora, efektem czego jest mniejszy pobór mocy i niższe koszty za energię elektryczną oraz obniżenie poziomu emitowanego hałasu nawet o kilka decybeli.

Typ filtra

Pobór mocy wentylatora

przepływ 385m3/h

Pobór mocy wentylatora

przepływ 550m3/h

F7 tradycyjny25 W53 W
F7 Ultra13 W28 W

 

Ważne: każdy obecny Użytkownik rekuperatora VENA może zastosować filtry Ultra w swoim urządzeniu. Podczas wymiany filtrów na typ Ultra w centralach, które pierwotnie pracowały z filtrami tradycyjnymi, zalecane jest ponowne przeprowadzenia regulacji układu wentylacji, w celu uzyskania założonych przepływów dla danego obiektu (z uwagi na znaczące różnice w parametrach filtrów).

 

po lewej: filtr powietrza Ultra, po prawej: filtr powietrza standardowy

 

W związku z szeregiem zalet związanych ze stosowaniem filtrów powietrza typu Ultra zdecydowaliśmy, że wszystkie nowo produkowane rekuperatory VENA będą wyposażone w ten rodzaj filtrów. Wymiana kaset filtracyjnych będzie dokonywana sukcesywnie, po wyczerpaniu obecnych stanów magazynowych.

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Działem Wentylacji – tel. (85) 745 57 12 w. 31